Ubezpieczenia zegarków

Posted on

Ubezpieczyć można praktycznie każdy przedmiot. Niezależnie czy jego wartość rynkowa sięga wysokiej sumy, czy jest dla nas cenną pamiątką. Ta sama zasada tyczy się zegarków, które stosunkowo łatwo uszkodzić a koszty naprawy są wysokie. Obecnie istnieje wiele możliwości na zabezpieczenie ważnego dla nas przedmiotu. W poniższym artykule przedstawię rodzaje ubezpieczeń, od czego można ubezpieczyć zegarek oraz jaką kwotę trzeba przygotować, aby to zrobić.

Ubezpieczenie zegarka jako przedmiotu wartościowego

Jeżeli przedmiot kosztował więcej niż kilkaset złotych uznawany jest za przedmiot wartościowy. Większość towarzystw ubezpieczeniowych zaliczy go do mienia ruchomego. Natomiast jeżeli zegarek kosztowa więcej niż kilka tysięcy w biurze ubezpieczeniowym figurować będzie jako mienie specjalne/przedmiot wartościowy. Możemy zabezpieczyć go na znacznie większą sumę, tkwi w tym jednak haczyk. Trzeba ustalić rzeczywistą wartość przedmiotu przy pomocy rzeczoznawcy, który zostanie opłacony przez nas. Ponadto warunki umowy zawierają dodatkowe wymogi użytkowania i przechowywania zegarka(trzymanie w sejfie itp). Wówczas ochrona będzie obejmować rabunki, włamania, kradzieże i zniszczenia mechaniczne.

Ubezpieczenie zegarka jako mienie ruchome

Istnieje możliwość zabezpieczenia finansowego jako mienie ruchome. Najczęściej dobiera się je do ubezpieczenia na mieszkanie. Oznacza to ochronę wszystkich przedmiotów domowych, biżuterii w tym zegarków. W przypadku włamania, pożaru czy powodzi zostanie wypłacona rekompensata. Jeżeli zegarek ma dużą wartość, lepiej ubezpieczyć go jako osobny przedmiot(punkt wyżej)

Co obejmie ubezpieczenie

Sytuacje:

 • kradzież
 • włamanie (warto dodać, że aby taka sytuacja była uwzględniona muszą zaistnieć niezbite dowody przestępstwa)
 • powódź
 • pożar
 • napad
 • rozbój
 • zgubienie przedmiotu
 • uszkodzenia stworzone przez posiadacza.

Zniszczenia:

 • zbicie szybki
 • odłamanie fragmentu
 • uszkodzenie zapinki
 • zepsuty mechanizm
 • uszkodzona bransoletka.

Wyłączenie od odpowiedzialności

Istnieje możliwość wyłączenia się od odpowiedzialności przez firmę ubezpieczeniową w niektórych przypadkach. Muszą jednak wynikać z wyjątkowego zaniedbania. Do takich sytuacji należą min. Uszkodzenie zegarka przez posiadacza pod wpływem używek, pozostawienie przedmiotu na balkonie, tarasie czy domku letniskowym, zniszczenia, które pokrywa gwarancja, naumyślne uszkodzenia w celu wyłudzenia odszkodowania, wada fabryczna, pożar wywołany zaniedbaniem przeglądu technicznego. Z tych względów warto pamiętać o należytym dbaniu o zegarek.

Koszty

W przypadku ubezpieczania zegarka jako mienie ruchome na cenę składek wpływać będzie wiele czynników. Towarzystwo weźmie pod uwagę ogólną wycenę sprzętów znajdujących się w mieszkaniu. Istnieje również ryzyko ubezpieczeniowe na podstawie którego powinniśmy płacić za ubezpieczenie wybranych rzeczy, Niebagatelny wpływ na wysokość składki będzie mieć suma ubezpieczenia zegarków od MGZ Gama, zakres ochrony jaki oczekujemy, czas trwania umowy, sposób spłacania składek oraz lokalizacji nieruchomości. Na tych samych podstawach będą oceniane potencjalne wysokości odszkodowań.

Podsumowanie

W przypadku przeciętnego zegarka o wartości ok 3000zł warto wybrać ubezpieczenie dla mienia ruchomego, jest to rozsądniejsza decyzja, ze względu na niższą cenę i brak konieczności wyceny. Jeżeli w grę wchodzi cenny, zabytkowy lub wiele dla nas znaczący zegarek lepiej zdecydować się na ubezpieczenie dla przedmiotów wartościowych. Mimo iż początkowe koszty mogą być nieco wyższe, w przypadku zniszczenia obiektu, wypłacone odszkodowanie będzie wyższe.