Ubezpieczenia zegarka – kiedy warto się zdecydować?

Posted on

Dbanie o rzeczy wartościowe jest niezwykle ważne. Obecnie polisy ubezpieczeniowe pozwalają zabezpieczyć praktycznie każdą rzecz. Jedną z nich jest oczywiście zegarek. Jak można ubezpieczyć ten rodzaj biżuterii? W jakich sytuacjach chroni ta polisa? Ile kosztuje takie ubezpieczenie? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

W jaki sposób można dokonać ubezpieczenia zegarka?

Zegarek możesz ubezpieczyć na różne sposoby. Jednym z rozwiązań jest uwzględnienie go w ramach polisy mieszkaniowej. W tym przypadku ubezpieczasz zegarek jako ruchome mienie. Polisa mieszkaniowa obejmuje mury oraz elementy stałe nieruchomości. Ubezpieczenie mienia ruchomego możliwe jest jako rozszerzenie. Możesz bez problemu uwzględnić go w ramach polisy mieszkaniowej. Innym sposobem jest ubezpieczenie zegarka indywidualnie. Wiele sklepów ma podpisaną umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym, dzięki czemu ich klient ma możliwość wykupienia polisy.

Ubezpieczenia zegarka – przed czym chroni?

Na wstępie należy zaznaczyć, że ubezpieczenia zegarków mogą chronić Twoją biżuterię w różnych sytuacjach. Poziomy zabezpieczenia będą się różnić w zależności od towarzystwa, w którym wykupujesz polisę. W ramach polisy mieszkaniowej zabezpieczasz mienie ruchome. Każdą ofertę możesz jednak rozszerzyć. Przed podpisaniem umowy warto zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.


W przypadku ubezpieczenia zegarków warto przemyśleć wykupienie następujących rozszerzeń polisy:

  • powódź – jest to zdarzenie, w którym możesz stracić praktycznie całe mienie ruchome. Powódź stanowi spore ryzyko w szczególności dla osób, które mieszkają w domach wolnostojących oraz na niższych piętrach budynków wielomieszkaniowych;
  • kradzież – w tym przypadku warto uwzględnić kradzież zwykłą oraz z włamaniem. W tym pierwszym chodzi o zdarzenie, gdy złodziej nie pozostawi żadnych śladów;
  • rabunek – jest to zabezpieczenie na wypadek zdarzeń, które mogą mieć miejsce poza miejscem ubezpieczenia np. w miejscach publicznych. Zwykle są to sytuacje, w których złodziej grozi lub używa siły.

Od czego zależy cena ubezpieczenia zegarka?

Ubezpieczenie zegarka zazwyczaj ma miejsce w ramach polisy mieszkaniowej. Biżuteria jest wtedy traktowana jako rozszerzenie pakietu i musisz za nią dopłacić. Dla wszystkich ruchomości domowych ustala się osobną stawkę. Jest to tzw. suma ubezpieczenia. Oczywiście im więcej rzeczy wchodzi w skład mienia ruchomego, tym wyższa kwota. Istotna jest także wartość poszczególnych przedmiotów. Im droższy zegarek, tym wyższa kwota ubezpieczenia.