W naszym kraju nie brakuje osób, które posiadają żywego konia. Mowa tutaj choćby o rolnikach, właścicielach ośrodków jeździeckich czy dorożkarzach wożących turystów po mieście. Powinni oni koniecznie rozważyć wykupienie polisy ubezpieczeniowej, ponieważ pokryje ona ewentualnie straty finansowe wynikające z poważnej kontuzji bądź nawet śmierci zwierzęcia (więcej).
Zakres szkód w wersji standardowej i premium
Podstawowe ubezpieczenie koni (więcej: http://www.mgzgama.pl/kategorie/konie-i-jezdziectwo/konie/) gwarantuje rekompensatę pieniężną w razie nienaturalnej śmierci (np. spowodowanej nagłą chorobą, wypadkiem komunikacyjnym lub ciężkim porodem), uboju z konieczności (cierpienie zwierzęcia jest tak ogromne, że właściciel nie chce przedłużać jego męki), nie wybudzenia z narkozy, a także trwalej utraty użytkowej zdatności do wykonywania dotychczasowych obowiązków (ciągnięcie powozu, praca na roli, startowanie w zawodach sportowych itp.). Polisę można oczywiście poszerzyć o dodatkowe zdarzenia. Mowa tutaj o:
- utracie przez konia zdolności rozpłodowych – co często zdarza się wskutek komplikacji pooperacyjnych, skomplikowanej ciąży albo nieprzemyślanej kastracji
- kradzieży połączonej z włamaniem do stajni – ewentualnie uboju z zamiarem rabunku mięsa
- kosztownej operacji – m.in. zabiegu chirurgicznego przeprowadzanego w celu wyeliminowania kolki (klinika weterynaryjna)
- obrażeniach wyrządzonych przez zwierzę na osobach trzecich – chodzi zwłaszcza o poważny uszczerbek na zdrowiu.
Pamiętajmy, że w żadnej z powyższych wersji nie są brane pod uwagę zdarzenia wynikające bezpośrednio z winy właściciela. Zazwyczaj mamy szansę na ubezpieczenie konia do 18. roku życia, gdyż po tym czasie istnieje zwiększone prawdopodobieństwo jego śmierci z przyczyn naturalnych.
Kluczowe korzyści
Ubezpieczenie koni posiada kilka niezwykle istotnych zalet. Przede wszystkim pokrywa wszelkie wydatki finansowe związane z utratą zwierzęcia, jego leczeniem lub przestojami w świadczeniu usług dla klientów. Tym samym skutecznie zabezpiecza bytowo właściciela i jego rodzinę. Należy też podkreślić, że z jednej strony można takie świadczenie wykupić już od 7 dnia życia zwierzęcia, z drugiej zaś przedłużyć bez modyfikacji składki. Płatności za umowę dokonuje się jednorazowo bądź w kilku ratach, co z pewnością stanowi spore ułatwienie. Dodajmy, że towarzystwa ubezpieczeniowe oferują nie tylko polisy standardowe, ale i stricte jeździeckie (przeznaczone zarówno dla jeźdźców rekreacyjnych, jak i wyczynowych), instruktorskie (dla trenerów), weterynaryjne oraz dedykowane hipoterapeutom i przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą.