Zegarek – kiedyś służył do sprawdzania godziny, a od wielu lat jest jednym z najważniejszych o ile nie najważniejszym elementem biżuterii (więcej). Te z wyższej półki to wydatek kilku-kilkunasty tysięcy złotych. Tak jak przy każdym przedmiocie o tak pokaźnej wartości, warto pomyśleć nad jego ubezpieczeniem na wypadek jego utraty lub uszkodzenia.
Po co ubezpieczyć zegarek?
Nawet w przypadku, gdy bardzo dbamy o naszą własność i pilnujemy jej, czasami nie mamy wpływu na jej uszkodzenie. Nie inaczej jest z zegarkami, ich uszkodzenie często nie jest z naszej winy, a kosz naprawienia usterki potrafi przyprawić o zawrót głowy. Dodatkowo te ekskluzywne zegarki znanych marek bardzo przykuwają uwagę złodziei. Pomocne wydają się wszelkie ubezpieczenia zegarków, które w razie uszkodzenia lub kradzieży zapewnią nam odszkodowanie pomagające w pokryciu kosztów naprawy lub zakupu nowego egzemplarza.
Jak ubezpieczyć zegarek?
Jeżeli chodzi o zegarki o wartości od kilkuset to kilku tysięcy złotych, ubezpieczenie nie jest zbyt skomplikowane ani kosztowne. Zaliczane są one do mienia ruchomego i w ten sposób należy je ubezpieczyć. Warunki ubezpieczenia zależą od towarzystwa, które obejmuje ochroną nasze mienie.
W przypadku zegarków z najwyższej półki, których cena dochodzi do kilkuset tysięcy złotych, ubezpieczenie wygląda nieco inaczej. Wtedy należy z własnej kieszeni dokonać wyceny u rzeczoznawcy i ustalić cenę ubezpieczenia. Wiąże się to też z innymi warunkami ubezpieczenia i często spełnieniem dodatkowych wymagań.
Od czego zależy cena ubezpieczenia zegarka?
Ciężko jednoznacznie stwierdzić ile zapłacimy za ubezpieczenie. Cena mocno się waha i istnieje wiele czynników mających na nią wpływ.
W sytuacji, gdy chodzi o ubezpieczenia zegarków z o niższej wartości, pochodzącej pod miano ruchome towarzystwo bierze pod uwagę między innymi:
- wartość rynkową zegarka
- lokalizację nieruchomości
- zakres ochrony
- czas trwania umowy.
Cena ubezpieczenia droższych zegarków zależy tak jak wspomnieliśmy od wyceny rzeczoznawcy. W znaczącym stopniu ma na nią wpływ wartość rynkowa zegarka. Koszt ubezpieczenia zegarków z wyższej półki jest też znacznie większy co nikogo nie powinno dziwić.
Kiedy nie przysługuje nam odszkodowanie?
Aby towarzystwo objęło ochroną nasze mienie musimy spełnić pewne wymagania. np. zabezpieczenia takie jak podwójny zamek w drzwiach lub w przypadku drogich modeli – przechowywanie zegarka w sejfie.
Istnieją też sytuację, w których towarzystwo może nie wypłacić nam odszkodowania za utratę lub uszkodzenie zegarka. Są nimi przykładowo:
- zamierzone uszkodzenie/pozbycie się mienia
- niepoprawne miejsce przechowywania np. na balkonie podczas deszczu co skutkuje zalaniem zegarka, lub altanie ogrodowej co bardzo ułatwia kradzież
- uszkodzenie można naprawić poprzez naprawę gwarancyjną.
Podane warunki umowy mają na celu uniknięcie ewentualnej próby wyłudzenia odszkodowania. Nie są to jedyne wymagania, zależą one głównie od samego towarzystwa i umowy przez nas podpisywanej. Dlatego warto przed podpisaniem, zwrócić uwagę na tym, w jakich sytuacjach nasze odszkodowanie może nie zostać wypłacone, aby później uniknąć zdziwienia i pretensji.
Ubezpieczenia zegarków mogą okazać się bardzo pomocne lecz wiążą się z dodatkowymi kosztami. Jeżeli obawiamy się kradzieży lub zniszczenia naszego zegarka warto przemyśleć ewentualne ubezpieczenie i wziąć pod uwagę jego wady i zalety. Obecnie istnieje wiele firm, które świadczy usługi ubezpieczeniowe więc każdy bezproblemowo znajdzie tą ofertę, która przypadnie mu do gustu.